banner2

Ünlü Koleksiyonerlerin Uluumay Müzesi ziyareti…

Ünlü Koleksiyonerlerin Uluumay Müzesi ziyareti…

Ülkemizin sayılı koleksiyonerlerinden olan ve bunu müzeciliğe taşıyan Çuhadaroğlu Yönetim Kurulu Başkanı aynı zamanda Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi Sahibi Koleksiyoner Nejat Çuhadaroğlu ile Yüksek Mimar ve sıkı Koleksiyoner Naim Arnas, İstanbul Cemiyet hayatının ünlü simalarından dostlarıyla birlikte keyifli bir gezi yapmak üzere  Bursamıza gelerek, kendileri gibi koleksiyoner olan Rahmetli Esat Uluumay ‘ın kurduğu Uluumay Vakfı Osmanlı Halk Kıyafetleri Takıları koleksiyonunu yerinde görmek ve yeni nesil koleksiyoner Feyza Uluumay Gökalp ile tanışmak için Muradiye’de bulunan Osmanlı Halk Kıyafetleri Takıları Müzesi’ni ziyaret ettiler.

Esat Uluumay’ın “Bıraktığı Yerden” Vakfımızın Başkanı Koleksiyoner Feyza Uluumay Gökalp ve Yönetim Kurulu Üyesi Eczacı Saadet Uluumay’ın yaptığı çalışmalarla ilgili bilgi alan koleksiyonerler, ekip olarak emanete sahip çıkmamızdan duydukları memnuniyeti dile getirdiler. 

Vakıf Başkanı Feyza Uluumay Gökalp; deneyimli müzeci ve koleksiyonerlerimizin tavsiyeleri bizler için kıymetliydi dedi.


Feyza Uluumay Gökalp ve Nejat Çuhadaroğlu 

Nejat Çuhadaroğlu  Kimdir?

Çuhadaroğlu Şirketler Grubu’nun CEO’su olan Nejat Çuhadaroğlu, 1966 yılında dünyaya geldi. Ressam anne ve yüksek mimar babanın oğlu olan Nejat Çuhadaroğlu, ekonomi üzerine Amerika’da yüksek tahsil gördükten sonra, babası Ahmet Çuhadaroğlu tarafından kurulan Çuhadaroğlu Şirketler Grubu’nda ağabeyi ile birlikte çeşitli kademelerde görev aldı.

Küçük yaşlarda başlayan resim, heykel ve maket yapma tutkusu yıllar içinde profesyonel bir uğraşa dönüşen Nejat Çuhadaroğlu, yetenek ve bilgisini daha da geliştirerek, tarihi olay ve savaşlarla ilgili dioramalar yapmaya başlamıştır.

Çuhadaroğlu, maketlerin yanı sıra tarihi obje ve kıyafetlerin restorasyonu ve reprodüksiyonu konusunda da çalışmaktadır. Sergi ve maketlerdeki tüm kompozisyon ve kurgular Nejat Çuhadaroğlu tarafından tasarlanıp çeşitli ölçeklerde birebir üretilmiştir.                                                                                             

Nejat Çuhadaroğlu’nun tamamen kendi atölyesinde ürettiği maketleri ve koleksiyonunda yer alan antika eserleri bir müze oluşturacak sayıya ulaşınca Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi’nin kurulması konusunda çalışmalar başlamıştır.   Her bir eserde alın teri bulunan Nejat Çuhadaroğlu, 30 senelik maket deneyimini, 25 senelik diorama yeteneğini, 18 senelik koleksiyoner kimliğini ve birikimini Hisart ile tarih ve sanatseverlerle paylaşmaktadır.                                                                       

İki kız çocuk babası olan Nejat Çuhadaroğlu’nun en büyük arzusu, tamamen kendi imkanlarıyla oluşturduğu farklı tarzdaki müzesini ülkemiz ve dünya çapında tanıtıp, bir dünya markası haline getirmek ve sonrasında hak ettiği değere yakışır bir mekana taşımaktır.

Naim Arnas Kimdir?

1950 yılında Adana’da doğan A. Naim Arnas, mimarlık eğitimini İstanbul’da Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Mimarlık Bölümü’nde tamamlamıştır. 1977 yılında serbest iş hayatına MİDO Mimarlık firmasını kurarak başlamıştır. Arnas, İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü’ne 1991 yılında kayıtlı bir koleksiyoner olarak Hitit, Urartu, Roma, Bizans dönemlerine ait mermer, metal, cam ve pişmiş toprak 4500 eserden oluşan koleksiyonu bulunmaktadır ve halen de koleksiyonuna yeni eserler ilave etmektedir. 1977 yılından itibaren yapmış olduğu sanayi projelerine ait kurumların fuar ve sergi projelerini de üstlenen A. Naim Arnas, 1999 yılında TOFAŞ sponsorluğunda Bursa Arkeoloji Müzesi içindeki Araba Müzesi’ni yaparak ilk müze projesini gerçekleştirmiştir.

Bunu takiben, 2002 yılında açılan Bursa TOFAŞ Anadolu Arabaları Müzesi projesi ve uygulaması Arnas’ı tam anlamıyla “müzeci mimar” yapmıştır. 2004 yılında ziyarete açılan Bursa Kent Müzesi’ni gerçekleştirmek A. Naim Arnas’a nasip olmuş ve bu müze 2006 yılında Avrupa Yılın Müzesi Ödülü’ne aday gösterilmiştir.

2007 yılında Bursa’da 15. yüzyıldan kalan Umur Bey Hamamı’nın restorasyonunu tamamladıktan sonra, mekanı TOFAŞ Sanat Galerisi olarak düzenlemiş, 2009 yılında su ve hamam kültürü̈ ile ilgili gerçekleştirdiği “Eski Hamam Eski Tas” Sergisi’ni kendi koleksiyonundaki eserlerle açmıştır. 2011 yılında aynı sanat galerisinde oyuncak koleksiyonunu “Atlı Karınca” ismi altında sergilemiştir. 2013 yılı itibariyle saat koleksiyonunu “Zaman Makineleri” ismi altında sergilemiş olup, bu sergi halen ziyarete açıktır. Bu tür şahsi koleksiyonlarının tamamını İstanbul’da bir müzede ziyaretçilerle paylaşmak Arnas’ın en büyük hayalidir A. Naim Arnas, mimarlık ve müzeciliğin birbirleriyle çok ilişkili kavramlar olması nedeniyle müzeciliğin mimarlık eğitiminin bir parçası ve mimarlık fakültelerine bağlı bir bölüm olması gerektiğine inanmaktadır.


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER