banner2

Sezonun VAR-YOK gölgesinde tartışmalı açılışı

Evet, VAR hayatımıza girdi, ama beklenen şeffaflık ve adalet geldi mi, tartışılır. Tartışılması da gerekir ki, doğru yol en kısa sürede bulunsun. Açıkçası, Dünya Kupasında ilk kez tanıştığımız VAR gibi bir VAR bekliyordum. 

Nelerdi bunlar?

Sahadaki Hakemler güçlü ve kararlı yönetimlerini gösterirken, video yardımcı hakemden faydalanırlar ancak oyuncağı da olmazlar. Kararlarını teyid ettiğinde veya değiştirdiğinde, gerekçeli kararının, (gol çizgisi, ofsayt çizgisi, kararı vermesine yardımcı olan en net açıdan gördüklerinin) kararla birlikte TV’lerde gösterilmesiydi elbette.  

Bizim VAR’dan beklentim de, Hakemin (Hakim) verdiği kararın gerekçesinin de bizlere açık/net/şeffaf bir biçimde hepimize gösterilmesiydi.  TFF Dünya’nın en iyi VAR sistemini kurduğunu belirttiğine göre, bu beklentimizin de olması gayet doğal değilmidir?

Peki Fenerbahçe- Bursaspor maçında olanlar nelerdi:

* Son derece düşük kalitede, uzaktan ve yetersiz kamera çekimleri (Maç sonrası TV’lerde 11 kamera ile çekim var denildi, halbuki Rusya’da 8’i süper ve ultra yavaş çekimli, 2’si ofsayt kameraları olmak üzere 35 kamera varsa ve elemeli turlarda bu 37 kameraya çıktı ise ve buna karşın bizde sadece 11 kamera varsa bu iş zaten yürümez.)
* Ofsayt çizgisi/Gol çizgisi gibi teknolojilerin karar sonrası, TV başındakilerle paylaşılmaması
* Hakemin sahanın hakimi değilmiş ve sanki maçı VAR hakemi yönetiyormuş gibi görüntüsü
* Çok uzun süren değerlendirmeler ve kayıp dakikaların maçın süresine eklenmemesi

Bunların sonucunda şu hassas kararların tamamında Bursaspor aleyhine karar çıkmış olması, tersi olsa neler olurdu ve bu kararlar nasıl verilirdi diye de düşündürmektedir. Elbette önümüzdeki günlerde başka maçlarda bu tip kararları görecek ve karşılaştıracağız. 
*Mehmet Topal’a müdahale varmıydı? Varsa, müdahale içeridemiydi? 
* Fener’in 2.golü öncesinde Aytaç’a faul varmıydı (ki buna hiç bakılmadı dahi)
* Ofsayt sebebi ile iptal edilen penaltı kararında ofsayt kararı doğru mu?
* Skrtel’in eline çarpmamı vardır, eli ile topu taşımamı vardır. Bu hareket ona avantaj sağlamışmıdır?

TV’lerde verilen görüntüler dışında, VAR hakemlerine gelen başka kaliteli görüntüler yoksa vay başımıza.

Veya Dünya Kupasındakinden daha iyi olan! Sistemimizde VAR hakemine çok net görüntüler geliyor da, kararlarda VAR hakemi objektif olamıyorsa, vay ki ne vay başımıza.

Şeffaflığın, açıklığın olmadığı yerde VAR olsa ne olur, YOK olsa ne olur.

Bu maç özelinde, sahadaki hakemin, etkisiz-pasif, herşeyi VAR’a bırakmış görüntüsü beni çok rahatsız etti. Adeta, maçı kapalı kapılar ardında biri yönetiyor ve aldığı kararları da bizlerle açık-şeffaf paylaşmıyor gibi geldi.

Umarım, yanlıştan dönülür ve Dünya Kupası şeffaflığında, adaletinde, etkinliğinde maçlar yönetilir ve Adaletli Yönetim hepimize de gösterilir.

Bursaspor’dan ise, maç öncesinde beklentim bir umut ışığı görmekti ve gördüm. Çok net olan ve Fernandao satıldığından beri bilinen santrafor eksiğimiz, etkili kanat oyuncusu ile Batalla’nın yerini dolduracak bir 10 numaranın hala  alınmamış olması, maalesef yazılarımda olması gerektiğini belirttiğim kurumsal yapının ve sistemin olmadığını göstermektedir. Herşeye rağmen karamsar değilim, takıma ve Samet Hocaya güveniyorum.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Oğuz Güren
Oğuz Güren - 3 yıl Önce

KIYMETLİ KARDEŞİM CAN,YORUMLARINA KATILIYORUM. ŞÖYLEKİ: FENERBAHÇE- BURSASPOR MAÇINA ,"VAR" DAMGASINI, MAÇIN BASİRETSİZ HAKEMİ YÜZÜNDEN VURMUŞTUR. SANKİ MAÇI "VAR" YÖNETMİŞ,HAKEM KARARLARI UYGULAMIŞTIR. HALBUKİ "VAR" 'IN DÜNYA KUPASINDAKİ UYGULAMASI TAM TERSİDİR.