banner2

Son yıllarda Bursa'ya yapılan en güzel şey!

Bizim de bir Panoramik Müzemiz oldu dan çok daha fazlasını gördüğüm Osmangazi Belediyesinin yaptığı ‘ Bursa Fetih Müzesi Panorama 1326 ‘ müzesi son yıllarda Bursa’da gördüğüm en güzel şey olarak karşıma çıktı.

Klasik Müzelerde sergilenen objeleri izlerken altındaki bilgi notlarını okursunuz ve göz pınarlarınızda kalan lezzet ile ayrılırsınız.

Panoramik Müzeler ise sizi içine alır zamanda yolculuğa çıkarır. Kendinizi o mekanın bir parçası olarak hisseder, tasvir edilen zamanda ve orada anı yaşarsınız. Bunun içinde çok titiz ve gerçekçi bir çalışma yapmak lazımdır. Yoksa yaptığınızdan elinizden bir şey kalmaz.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ile Panoramik Müzesini yapım aşamasında belirli dönemlerde gezdik. Çevreci bir bina olduğunu, elektriğini kendisinin üreteceğini ve doğal klima atmosferi yaratacaklarını anlattı.

Ama sır gibi sakladığı içeriklere bir anlam verememiştim. Bitişinde gördüğüm güzellikler aylardır ne olacak diye beklememe değdi.

Bir kere bina muhteşem olmuş. Heybeti sırıtmıyor ve kimsenin gözüne batmıyor. Kubbesi 42 metrelik çapı ile kendi sınıfında bir dünya rekorunu getiriyor. Çevresi yemyeşil ve yeterli otopark yeri hazırlanarak hizmete sunulmuş.

İç dünyası aydınlık ve brüt betonun mükemmel uygulandığı sütun ve kirişler sizi karşılıyor. Fuaye alanı aynı zamanda etkinlik ve dinletiler için uygun hale getirilmiş. Kafe ve dinlenme alanı çok güzel hazırlanmış.

Yürüyen Merdivenlerden kubbeye doğru yükselirken ne göreceğimizi artık çok merak ediyordum ama hiçbir şey göremeden kendimi 1400 lerin Bursa’sı içinde buluverdim. Gördüğüm her şey bildiğim yaşadığım yerlerdi. Abartısız ve aslına uygun olarak yapılmış.

Bir tarafımda Ulucami, öte yanımda Yeşil Türbe, Uludağ ve etekleri, Gökdere, Temenyeri, Atıcılar, Veysel Karani, Yemyeşil Bursa Ovası, pırıl pırıl dereler, su fışkıran artezyenler, Sırameşeler sıcak suda çamaşır yıkayan kadınlar, nereye baksam kendimi gördüm. Hiçbir manzara yabancı değildi.

Bursa’da 60 yıl ömür tüketen birisi olarak çoğu eksilerek bana kadar gelmişti ama günümüzün Bursa’sında yaşayan gençler adına hunharca katledilen Bursa’ya çok üzüldüm.

Panoramik Müze yakında açılacak. Bir dakika bile kaybeden gidin görün. Bursa’ya neden Yeşil Bursa dediklerini orada anlayacaksınız. Bursa’mızın zaman içinde neler kaybettiğine tanık olacaksınız. 1326 ‘larda yaşamanın tadına varacaksınız. Dışarı çıktığınızda Kuzey’e doğru bakınca Uludağ’ı göreceksiniz ve iyi ki sen varsın ve kaldın diyeceksiniz.

Bursa'ya kazandırdığın bu güzel eser için teşekkürler Dündar Başkan!


 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ertuğrul Mat
Ertuğrul Mat - 3 yıl Önce

Çok güzel bir hizmet.Kutlarım.