banner2

Tahlil mi? Al sana tahlil!

10 yaşımda Bursa’da çocuk, 20 yaşımda Bursaspor’da futbolcu, 27 yaşında Bursaspor Altyapısında Antrenörlüğe başlamış ve sonra hayatını büyük oranda bununla geçirmiş genç bir antrenör oldum.
 

46 yaşımda, uzun ve sert direnmelere rağmen Altyapıda Eğitim Grupları Sorumlusu olarak görev yaparken, işime son verilme tebligatı yerine, soyunma odasında gazete haberi ile ayrıldım. 
 

54 yaşımda, 2 yıl sürmeyen genel müdürlüğüm de aynı yol verme modeli ile bitti. 

Ve daha neler yok ki.
 

İktisat ve İşletme okumama rağmen, “adına aşk” denilen futbolun profesyonelliği ile geçti hayatım.
 

Ama biliyorum, birçok futbol insanı benzer şekilde saygısız, hoyrat davranışlarla karşılaştı ve karşılaşmaya hala devam ediyor. 
 

Yani demem o ki; kulübümde futbolun gerektirdiği işleri, işleyişi samimiyetle yapan, iyileşmesi için mücadele eden, saygı duyulacak kulüp yönetimlerini çok az gördüm. 
 

Kısacası birçok futbol profesyoneli gibi benim de geçmişim, Bursaspor tarihinden izler taşıyor. Bu izleri takip ederseniz kulübümüzün yetersiz yönetim tahlilini yapmış olursunuz.
 

Bu yönetim anlayışları da futbol gibi büyük sevgi potansiyelinin ne kadar kolayca heba edildiğini görür ve başarısızlığın sahiplerini görürsünüz… 
 

Arkadaşım, “sezon bitiyor, bir tahlil yap.” deyince, ben de bunları anlatıverdim on satırla…
 

Zaten teknik tahlilin bir anlamı da yok. Kembo’nun yeteneği, Batalla’nın aklı ve sezgileri, Harun’un başarılı direnci bizleri oyalayıp, aldatmamalı… 
 

Problemin kaynağını biliyoruz… 
 

Yönetimler! (Duyarsız, projesiz, algısız ve saygısız)
 

İnsani İhtiyaç sıralamasında 4 ve 5.ci sıradaki statü, şöhret tutkusu ile bu kulüpleri kullanan bu Yöneticilerin;
 

Kulüplerin; Toplum, Çocuklar, Gençler ve Profesyoneller için çok öncelikli ve idol ve lider kurumlar olduğunu öğrenmelerinin artık zamanı gelmiştir.   
 

Bursaspor’umuz, sosyal tatmin alanı ve Yöneticilerin oyuncağı değildir, olmamalıdır! 
 

Çözüm mü?
 

Komple değişim, tepeden tırnağa değişim. (Kediler dahil) 
 

Bu konuda görev ve sorumluluk kariyer sahibi “kimlikli” üyelerindir. (Kimliksizlerle olmaz!)
 

Bizlere de düşen görev bunu talep etmek, yazmak, bağırmak, seslendirmek ve gereken her şeyi yapmaktır…
 

Tahlil mi istedin Ortak? 
 

Al sana tahlil!  

YORUM EKLE
YORUMLAR
Salih can
Salih can - 4 yıl Önce

Sloganların düşünceye,akla üstünlüğü sürdüğü sürece başımız yukarı kalkamayacak Mehmet abi.Bu yaşamın her alanında geçerli.Palyatif tedbirlerle günü kurtarıp herşey unutulacak gelecek sezona kadar.Ama çekirge her zaman zıplayamıyacak.Defolarımızı başka yerlerden medet umarak kapatmaya çalışacağız.Çok şey var söylenecek ama faydası olmayacak nefese yazık.

Ahmet güleç
Ahmet güleç - 4 yıl Önce

Değişim değişim şart

Ercan Öztezcan
Ercan Öztezcan - 4 yıl Önce

Mehmet Tan kolay yetişmiyor profösyenel futbolcu antröner eğitimci yeteneğiyle her ortamda ki katkılarını izlediğim beyefendi dost arkadaş ağabey Mehmet Tan Bursa futbol dünyası sözlerinizi dinlemesi gerekir amatör kümede bile yetenekleri izleyip Bursamıza kazandırma gayretiniz takdir e şayan 've Örnektir. Sevgiler

Mahir Çetin
Mahir Çetin - 4 yıl Önce

Çok Değerli Büyüğüm,
tahlilşnde Açıkladığın, Tespitler Türkiyenin Temel Sorunu,
Ynetime Gekenler, Klupleri Çiftlik gibi kullanıyor ve Birkaç Süslü Klasik Cümle ile ve Kulis Çalışması ile Başkalık Koltuğuns oturuveriyor, Taraftara Şirin Görünmek için bir iki Transfer, Bu Transferkere Harcanan zoaraların Bğyük Kısmı Managerlere ödenerek, Kulüpler BORÇ BATAĞINA sürükleniyor.
Suçlu olarak, ilk önce Can Hırsl çalışan Alt Yapı Sorumlularına Yol vermekle başlıyor. sonra da Teknik Heyete yol verilşyor.
Bunun böyle olduğunu daha anlamak için, Bir Sezonda Kulüplerin, Kaç Teknik Direktör, Antrenör değiştirdiğine bakarsak,
Hemen durumun vehametini görürüz.
Bursa İçin de durum ayni.
Projesiz, Plalandız, Kottoldüz, Denetlenmeden Yapılan harcamalar ve Beceriksiz Yneticilerin Eseridir Gerşde Borş Batağına Sürklienen Spor Klüplerimiz.
Sevgilerimle, Düşünlerini takdürle karşılıyor ve Dedtekliyorum.
En Kısa Sğre içinde görüşmek üzere.
Sağlıklı ve Huzurlu Bir Ömür Dilşyorum Size ve Aikenşze
Saygılar.

Salih Fındıkkaya
Salih Fındıkkaya - 4 yıl Önce

sağlıkla,başarılı çalışmalarınızın daim olmasını diliyorum.değerli ağabeyim,sevgili hocam

Huseyin Hocaoğlu
Huseyin Hocaoğlu - 4 yıl Önce

Mehmet abi katilmamak mümkün değil
Turk futbolunun basindakiler Kulüplerin basindakiler maalesef bu isibilmiyor bilenleri de dikkate almiyorlar olan da camialara oluyor senin de dedigin gibi köklü değişiklikler lazim saygilar sevgiler

Murat Tozan
Murat Tozan - 4 yıl Önce

Hocam bu değişimi 15 yıl önce yapıyordum bu Askf tüfad dahil aslında sizin önünü. Açıyordum sizinle o günlerde Nilüfer bld Başkan yardımcısıydınız ve gelecekle ilgili planları şimdi anlatmak istediklerinizi ben o gün size anlattım hocalığımı yaptınız antrenör kariyerinize bilgilerinizi taktir etmişimdir ancak Bursa futbolu bir adım öne gitmedi ben Bursa antrenörlüğü için elimden geleceğini bildiğimden aday oldum menfaati olanlar Oray'a sadece kendileri için aday oldular.Ben 24 saat arkadaşlarım için Türkiye, deki tüm külüp leri arar arkadaşlarıma iş bulma adına varımı yokumu ortaya koyacaktım Gine'den hocamın emeğin geçmiştir saygılar

Huseyin Hocaoğlu
Huseyin Hocaoğlu - 4 yıl Önce

Mehmet abi katilmamak mümkün değil
Turk futbolunun basindakiler Kulüplerin basindakiler maalesef bu isibilmiyor bilenleri de dikkate almiyorlar olan da camialara oluyor senin de dedigin gibi köklü değişiklikler lazim saygilar sevgiler