banner2

Vallahi Onların Yalancısıyım...

Seçimlere iki haftadan az bir zaman kaldı. Konuşurken beklentilerimi ifade ederim ama yazarken her zaman objektif olmak, taraf olmamak gibi bir derdim vardır.

Güçlünün yanında yer almanın kolaylığını ve getirilerini bilmiyorum ama izliyor ve görüyorum. Siyasette görüş ve hedef açıklamak bile bedeli mukabili oluyorsa öperim o demokrasinin dördüncü gücü denilen gücü temsilcilerini…

Seçimlerde son viraja girilirken İYİ Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Adayı Meral Akşener hariç bütün liderler Bursa’ya avdet ettiler.

O da bayramın üçüncü günü Gökdere Bulvarında Bursa’da merhaba diyecek. Bursa Atatürk Stadı Meydanı onun tercihi mi değil, yoksa tahsis edilmedi mi sorularını değil, miting katılım yoğunluğunun diğerlerine göre ölçülebilir olmaması bana ilginç geliyor.

Aslında mitinglerde kalabalığın yoğunluğu, konvoyların uzunluğu değil işlevi önemlidir hesabı, kimseyi kimseye değil her soruyu kimsenin kendisine sordum.

Sondan başlayalım ve Ak Parti’de emek veren listelere giren, duruşu görüşü ak olan bir dostuma Ak Parti mitingi zayıf geçti diyorlar doğru mu dedim?

Miting saatini nikâh saati gibi erken yazmışlar dedi.

Ramazan’da güneşin en kızgın olduğu zaman 15:30 da az insan vardı ama 18:30 a da meydan yükünü aldı diye ekledi.

Önce çekilen fotoğraflar kalabalık az algısı yaratmak için sosyal medyada döndürülüyor dedi.

Kalabalık için herkes bir şey söylüyor. Tren bedava, para dağıtılmış ve ilçelerden araçlar kaldırılmış kurumlarda mecburi selfili izinler verilmiş, Suriyeli takviyesi yapılmış doğru mu diye sordum.

Ağzı olan konuşur klavyesi olan yazar dedi.

Peki durum nasıl dedim?

Hah işte bana böyle gel dedi ve ‘Yorgunluk var Abi . Reisin dediği gibi yorgunluk dokulara inmiş görünüyor. En acısı Reis’te yükü taşırken tek başına kaldı. Destek alamıyor. Yorgun ve performansı düştü. ‘ diye ekledi. Kalbi ilk turda biter diyor ama aklı ikinci turdaki savaşı hesaplıyordu.

Kaç vekil olur dedim toplam iki arttı ama ben 11 e razıyım dedi.

CHP nin Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce’nin Bursa mitingini de bir bilenine sordum.

Yoğun ilgi ve coşku olduğunu söyledi.

Sandığa yansır mı dedim? Kesin yansır dedi. Bursa ne olur dedim?

İki cenah onar onar bölüşülür dedi.

İç bölüşme nasıl olur dedim?

Cumhur tarafı Ak Parti + MHP 9 +1 olabilir dedi.

Millet tarafı ne olur dedim? CHP 5 i korursa iyidir. İYİ Parti 4, SP 1 alır dedi.

Bu nasıl hesap vekil sayısı toplamda iki arttı dedim?

Pastanın paylaşanı da arttı  Aslında 11 den 9 a düşecek olan Ak Parti kayıplarda dedi.

Sizi 5 keser mi dedim? Ben gerçekçiyim ayrıca bir vekillik ‘yabana’ gidecek gibi ama kimden gider bilemem diyerek sanırım HDP den bahsetti.

50 Yıllık MHP ‘liye sordum. ‘Bahçeli Bursa’ya bence bir ayağı aksak geldi ve alandan ürktüğü için salona sığmayı uygun gördü’ dedi. Nasıl yani diyemeden ‘ Bak 7 Haziran’da 3 aldık. Kasım’da 2’ye düştük. Bu Haziran’da sıfır çekersek sürpriz olmaz’ diye ekledi.

Neden dedim.

Son döneme kadar hakkında etmediği laf kalmayan Erdoğan’a kayıtsız destek vermesi tabanda sıkıntı yaratıyor dedi. Bu durum İYİ Partinin yükselmesine zemin hazırladığı ve iç bölünmenin Ülkücü tabanın tepkisini çektiğinin altını çizdi. Bir de Büyükataman’ın uygulamaları ile Bursa’yı adım adım kaybederken ihraç vekilin Bursa’da ne işi var diyenler çokmuş ve oyların Ak Partinin havuzuna su taşıyacağı düşünülüyormuş.

Saadet Partisi istikrarını kaybetmeden yürüyor.

Alan miting kalabalığı ceza alanı içi kadardı ama hepsi direkt kaleye gidecek gönüllülerdi diyorlar. Gönülleri çok gani ama gerçekler onlara Bursa’da ikinci bölgeden 1 vekilliğe yeşil ışık yaşıyor.

Meral Hanım’ı biz de görünmez etmeyeceğiz elbet ama henüz podyuma çıkmadı. Ve Gökdere diğerlerine göre ölçülebilir değil. Ancak İYİ Parti Bursa’da bayağı etkili ve seçim öncesi dönemi yaşıyor. 2 +2 normal sonuç +1 ise plase diyorlar. Sürprizin adını ise dip dalga koymuşlar.

Bu analizde nakit duygusal anketlerin, kararlıların, kararsızların, dağıtılmışların etkisi yoktur.

Benden zerre kadar yorum yoktur. Hepsini muhatapları söyledi ben de yazdım! Hatta birisi ile iddiaya bile girdim.

Onların yalancısıyım.

YORUM EKLE