banner2

Velinin Ahmak olanı...

Okullar açıldı ve yaz boyunca seçim dönemi hariç sessizliğin hakim olduğu okullar olması gerektiği gibi cıvıl cıvıl çocuk sesleri ile doluverdi. Geleceğimiz dediğimiz çocuklara bize dendiği gibi ‘ Allah zihin açıklığı versin’ derken öğretmenlerin, müfredatın çağdaş eğitime ve dünyaya açık olmalarını dileyelim.

Ancak bu güzel okul açılışı görüntülerini kirleten bazı görgüsüz ve saygısız hatta kendileri hava atsın diye çocuğuna kötülük yapan veliler var.

Bunların çoğu kafasının içi boş kravatlı beyle ve şık hanımefendilerden oluşuyor.

Bunlara göre en iyi veli; otomobilini ‘ne pahasına olursa olsun’ okul kapısına en yakın park etmeye çalışan ve çocuğunu yürütmeyen velidir.

Okul önleri kaldırımlar dahil dolu ve geçiş yapmaya imkan yok. Yaya veliler çocuklarını kaldırımdan okula götüremiyor. Ama en basit ve önemli trafik kuralı olan ‘başkalarının hakkına saygı’ ilk olarak okul öncelerinde tecavüze uğruyor ve çocuklara kötü örnek olunuyor.

O çocuklar kurnazlığı, hak gaspını, saygısızlığı ilk orada belleklerine kazıyorlar.

Sabah kalktığımda bana en yakın okul olan Nilüfer Esentepe DOSAB Okuluna gittim. Okul önü perişan araçlar birbirinin üzerinde… Okul ile ilgisi olmayanlar işe gitmek isteyenlerin yolları tıkanmış ve araçlarda kimse yok.

Neymiş! Bu ahmak veliler okulların açılışının ilk gün çocuklarının yanında olacaklarmış!

Olurken de işe gideceklerin, hastaneye yetişecek olanların geç kalmaları umurlarında olmayacakmış…

Siz ne giyerseniz giyin, hangi marka ve model araç kullanırsanız kullanın magandasınız! Hem de dişle soyulmuş hıyar cinsinden…

Siz millete mezalim uygularken en büyük kötülüğü çocuklarınıza yapıyorsunuz farkında bile değilsiniz!

Neden mi?

Çünkü Esentepe NOSAB Okuluna sadece 50 metre mesafede koskoca Pazar yeri ver. Bomboş ve zemini jilet gibi asfalt döşeli… Sizde dirhem akıl kırıntısı olsa aracınızı (Salı günler hariç Pazar var) oraya park edersiniz ve çocuğunuzun elinden tutup sadece 50 metre yürürken onunla sohbet edersiniz. Çocuğunuz toprağa basar ve klimasız oksijen solur.

Sahi siz çocuğunuzla en son ne zaman sohbet ettiniz ve elini tuttunuz?

Yola çıkıp FSM deki okulların önünden geçerken de durumun farklı olmadığını gördüm. Yahu karşıda nerdeyse 1000 araçlık parasız ve boş otopark yeri varken, kıç kıça kaldırıma araç çekmeye utanmıyor musunuz?

Bu anlamda Trafik görev yapmalı, kaldırıma ve park yasağı olan yerlere araç çekenlere ceza yazmalıdır.

Muhtarlar sadece gezi, ziyafet işlerine bakmamalı bu konunun takipçisi olmalıdır.

Okul Yönetimleri velileri uyarmalı hatta kentlilik bilinci konusunda eğitmelidir.

Bunlar olmazsa ve düzeltilmezse bu çocuklar geleceğimiz olamaz.

Ve siz kentli iseniz ben uzaylıyım…

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet Tuzakçç
Ahmet Tuzakçç - 2 yıl Önce

Çocuklarımızı eğitelim derken işte böyle kural tanımayan kalabalık bir topluluk geliyor.Cehalet azalacağı yeryerde artıyor.Türk toplumu için Yen'i bir eğitim müfredatı mı ?hazırlasak.

Erkal Akaltun
Erkal Akaltun - 2 yıl Önce

Okulun önünde sigara içen veliler var