banner2

Fırtınalı Havada Banyo, Telefon, Şemsiye katilin olabilir.

Son zamanlarda ülkemizde daha önce yaşanmayan meteorolojik olaylar yaşıyor. Kar yağmayan bir kış mevsiminin ardından, tropikal kasırgaları andıran kısa süreli fırtınalar başladı...

Fırtınalı Havada Banyo, Telefon, Şemsiye katilin olabilir.

Uzmanların ifadesine göre yıldırım yüksek miktarda elektrik akımı içerdiğinden iletim ortamlarından kaçınmak gerekmektedir. Yıldırımın isabet ettiği metal ve iletken temas ettiği her şey akıma kapılır. Üzerimizde taşıdığımız metal eşyanın ya da şemsiyenin büyüklüğüne göre de risk artar.
 

Fırtınalı havalarda metal aksamlı eşya ve gereçlerin kullanılmamasını öneren uzmanlar ‘Yıldırım evinize, binanıza veya yakındaki diğer yerlere düştüğünde tesisatınızdaki metal borulara elektrik yükü verir. Bu borulara bağlı tesisatı kullanıyorsanız elektrik çarpmasına neden olur. Bu nedenle fırtınalı havalarda banyo yapmayın, musluk kullanmayın.’ Diyor.
“Fırtınalı havada “Televizyonları, bilgisayarları, klimaları ve diğer elektrik kablo bağlantılı cihazların kapatılması, kablosuz veya batarya ile çalışan cihazların kullanılmasını öneriliyor.
 

Uzmanlar ayrıca, fırtına ve şimşek anında alüminyum giydirme duraklardan uzak durmanın, Fırtınada nemin veya suyun bulunduğu yüzeylerde veya yerlerde bulunulmaması gereğine dikkat çekiyor.

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2018, 17:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER