banner2

Misi'ye Pedallıyorum

Misi Köyü asma yaprağı, misket üzümü, pekmezi ve şarabıyla çok ünlüdür. Misi’ de şarapçılık tarihi bir geçmişe sahiptir.

Misi'ye Pedallıyorum

Türkiye’nin her yerinde bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak, bu konuda bir farkındalık yaratmak ve trafikte biz de varız demek için PAB(Perşembe Akşamı Bisikletçileri) topluluğu her Perşembe akşamı şehir turları düzenlemekte.

2009 yılında kurulan Pab Bursa 302 haftadır bilfiil akşam turları düzenlemekte. Gerçek manada yediden yetmişe herkesin katıldığı bu turlar Kent Meydanı bayrak alanından tura başlayıp haftanın rotası tamamlandıktan sonra tekrar aynı yerde sonlanıyor.

Tur güvenliğini sağlamak amacıyla tur boyunca öncü ve artçılar katılımcılara eşlik etmekte. Kask kullanımının zorunlu olduğu bu turlarda farkındalık yalnız araç sürücülerine değil. Bisiklet sürücülerine de kask kullanımının gereği hakkında farkındalık yaratmak hedefliyor. On sekiz yaşından küçük bisiklet severler ise veli izin belgesi ile birlikte turlara katılabilmektedir.

Her hafta farklı yerlere pedal basan Pab Bursa bu hafta ise Misi Köyündeydi.

Köyün kuruluşu M.S. 183’e dayanıyor. Alex isminde bir keşiş ve yanındaki seksen beş Hıristiyan, o zamanki adı ile Mysia‘a yerleşiyor. Bugün kalıntılara rastlanılan manastır civarında İncil’in bir nüshasının gömülü olduğuna inanılır. Bu kalıntılar dolayısıyla bölge Hıristiyanlar için de önem taşımaktadır. Misi her ne kadar eski bir Rum Köyü olsa da mimari açıdan Osmanlı izlerini taşıyor.

Misi Köyü asma yaprağı, misket üzümü, pekmezi ve şarabıyla çok ünlüdür. Misi’ de şarapçılık tarihi bir geçmişe sahiptir. Edindiğim bilgiye göre “ Misi Şarapları “ yalnızca bu yörede yetişen ve özel bir aroması olan misket üzümünden yapılmakta. Ayrıca bu üzümlerle yapılan pekmezin de oldukça sağlıklı olduğu söylenmektedir. Ziyaretçilerinin ruhunu sınırsız yeşilliğiyle rahatlatan Misi Köyü meyve ağaçları, kavak ağaçları, çınar ağaçları ve mahallenin içinden geçen Nilüfer Çayı yazın sıcaklığını serinleten bambaşka bir güzelliği ortaya koymaktadır.

Şehir dışından gelen misafirlerin de uğrak noktası olan Misi, Bursa merkezine ise on iki kilometre uzaklıkta.

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2018, 12:04
YORUM EKLE
YORUMLAR
Volkan GÜLBAŞ
Volkan GÜLBAŞ - 3 yıl Önce

Misi köyü hakkında bilgi paylaşımı için teşekkürlerimi sunarım.Ayrıca tur ve köyün güzelliği su kenarında içinler çay eşliğinde edilen muhabbet ile keyifli zamanlar geçirdik.

SIRADAKİ HABER