banner2

Tren Değil Haber Kara...Kaza Görünümlü İhmal Katliam ...

İş kazaları, trafik kazaları, uçak kazaları, tren kazalarının hiç birinin fıtratında kader yoktur. Proje yanlışı, insan yanlışı, liyakat yanlışı ehliyet yanlışı, kural yanlışı ile işe ve insana saygı yanlışı kazaların kesin sorumlusudur.

Tren Değil Haber Kara...Kaza Görünümlü İhmal Katliam ...

Kaza görünümlü ihmal katliamının kara bilançosu: Edirne - Halkalı seferini yapan trenin Çorlu yakınlarından raydan çıkması sonucu 24 kişinin öldüğü, 318 kişinin yaralı olduğu bunlardan 194’ünün ayakta tedavi gördükten sonra taburcu edildiği ve halen 124 yaralının müşahede ve tedavi altında bulunduğu açıklanmıştır.

Hükümete göre tren kazası: “Kazanın aşırı yağmur yağışları nedeniyle menfez ile ray arasındaki toprağın boşalması nedeni ile meydana geldiği tespit edilmiştir. Arama kurtarma ekipleri, kaza yerine intikal etmiştir. Yaralılara gerekli müdahaleler hızla yapılmaktadır.”

Ulaştırma Bakanına göre tren kazası: "Elbette ki eksiklik varsa ortaya çıkacaktır ancak şunu ifade etmeliyim bu tip projelerde belli yıllara sari yapılan teknik kontroller, geometrik kontrolleri var. En son yılda bir kez yapılması gereken kontroller nisan ayında, yakın bir zamanda yapılmış. Yol boyunca tren teşkil elemanlarımız ve şeflerimiz kontrollerini yapar ilgili mercilere bildirir. 8 Temmuz'da 10.40 itibarıyla 07.00 trenimiz bu yolu kullanmıştır ancak daha sonra 14.20 ile 15.10 arası metrekareye saatte 32 kilogram yağmur düşmüş, bu da oradaki menfezde olağanüstü şişmeye, zira zemin sürekli aldığı yağış nedeniyle suya doygunluk nedeniyle olağanüstü şişkinlik olmuş. Tren raylarıyla menfez arasındaki malzemeyi götürmesi sonucu boşluk oluşturmuş, tren raydan geçtiği sırada zira raylar, traversler normal yoldaki gibi gözükmüş, makinistler tarafından görülme şansı yok. Lokomotif hattan geçtikten sonra oradaki boşluk anlaşılmış, lokomotif ve birinci vagon yoldan çıkmadan devam etmiş, birinci vagon dray etmiş yani yoldan çıkmış ancak mevcut pozisyonunu korumuş, diğer vagonlar menfezi geçmekle yan yatmışladır.”

İhmale göre tren kazası: Tren rayları hatlarının yılda bir kez rutin kontrollerinin yapılması yeterli olabilir ancak olağanüstü hallerde rutin bakım yeterli olmaz. Yaklaşık bir saatte metrekareye 32 kg yağmur düşen bölgelerde zemin ve topoğrafik değişimlerin olması kaçınılmazdır. Bunların içerisinde hatları sürüklenmesi, hemzemin geçitlerin ve tünellerin suyla dolması düşünülmeliyken, bunu doğal afet sınıfına sokmak ihmale kılıf uydurmaktır. Bu kaza görünümlü katliamın kontrol kule hatası sonucunda düşen uçaktan farkı yoktur.

Sonuç: İş kazaları, trafik kazaları, uçak kazaları, tren kazalarının hiç birinin fıtratında kader yoktur. Proje yanlışı, insan yanlışı, liyakat yanlışı ehliyet yanlışı, kural yanlışı ile işe ve insana saygı yanlışı kazaların kesin sorumlusudur.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 14:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER