banner2

Yerel Habercilik anlayışı ve Cavit bey!

Sabah kahvaltısını hangi gözle bakarsa baksın pek çoğumuzun izlediği ama o çoğunluğun, büyük çoğunluğunun izlediğini gizlediği Fox TV’nin İsmail Küçükkaya ile Çalarsaat programı ile yapıyorum.

Habercilik açısından objektif, yorumlarını ise özgün buluyorum. Tek sesli bir medya yaratma algısına direnen bir mor koyun olarak farkını fark ettiriyor. Tek ve aynı manşetli gazeteler gibi türeyen aynı içerikli onlarca televizyonlara rağmen her kesim tarafından en çok izlenen olması halkın haber alma özgürlüğü ve kamu vicdanının sesi olarak onun aldığı en değerli ödül oluyor.

Yerel gazetelerin yerel haberlerini ekrana taşıyan, manşetlerini duyuran, aynı zamanda halkın yerel gazete almasını teşvik eden bir kampanyaya öncülük etmesini bir yerel gazeteci olarak saygı ve takdirle karşılıyorum.

Her sabah illerden gönderilen birinci sayfa PDF leri taranarak beş kadar çıktığı ilin yerel haberini manşet yapan gazete seçiliyor ve İsmail Küçükkaya tarafından okunuyor. Gazete seçimlerinde fark ettiğim ve önemsediğim manşetin haber değeri ve yerel olması kriteri çok doğru ve anlamlı oluyor.

Medya tekelinin kavurduğu gerçeklerin dünyasını yok ederek yaratılmak istenen algı dünyasının tek panzehiri jetonla çalışmayan yerel medyanın güçlenmesidir.

Bursa’da BİK destekli 10 un üzerinde günlük gazete vardır ama pek çoğu gerçekler dünyasında yaşamak, mücadele etmek ve trajını zorlamak yerine kolay yolu seçerek belediyelerden beslenir.

Birkaç televizyonumuzda da haber değerinden daha çok patronajın talimatları öne çıkar. Programlarda sponsorluk esası ile üç on parayı veren ekranda istediğini söyler. Geçmişte bir programda halı yıkama sektör temsilcisi bedeli mukabili halının nasıl yıkandığını ve sektörün sorunlarını anlatırken 3 dakikada bitecek konuyu başarı ile 30 dakikada anlatmıştı.

Bu sabah yine ÇALARSAAT izlerken, Küçükkaya şöyle dedi. “Cavit Çağlar bakanım aradı ne güzel işler yapıyorsun İsmail “ dedi ve ardından küçük bir sitemi olduğunu söyledi.

Yerel haberlere geçilmeden önce de Cavit Bey’in sitemini anlattı. Cavit Bey haklı olarak Bursa’da birinci ve kendisinin olan “Olay Gazetesi neden sizde yer almıyor “diye sormuş.

Sıfır kompleksle yapılan bu sitem ve talep Cavit Bey’in fıtratında vardır. Hırslıdır ve başarı odaklıdır. Kendisiyle en zor dönemlerinde çalışan ona iş yapan birisi olarak hiçbir zaman enseyi karartmadığını ve umudunu yitirmediğini bilirim.

Bütün bunlara rağmen bu konuda golü İsmail Küçükkaya attı ve arşivlerini tarayarak, Olay gazetesi PDF lerinin düzenli gelmediğini en son gelenin üç gün önce olduğunu söyledi.

Nezaketsizlik yapmamak için söylemediğini de ben söyleyeyim arada sırada gönderilmiş olanların okunmama sebebi olarak, Olay Gazetesinin yerel ile ilişkisini ve bakışını sorgulamak gerekmez mi?

Ve Cavit Çağlar farkı ile PDF gönderilmiş olsa gerek, yerel gazete bölümünde Olay Gazetesi vardı.

Yerel Medyanın önemini görerek konuya el atan Cavit Bey, bu anlamlı hamlesiyle aslında kendi gazetesinin uzak ara birinci olduğu Bursa’ya bir uyarı yapmış oldu.

Türkiye’de yerel gazeteler her geçen gün önem kazanacaktır. Küçük Babıali denilen Bursa’da da doğru işler yapan, yerelin sorunlarını ve dünyasını takip eden gazeteler varlığını büyüyerek sürdürecektir.

YORUM EKLE