banner2

Yorumlu&Yorum

Bursa’da liste analizleri

24 Haziran seçimlerine sayılı günler kala siyasi parti aday listelerinin YSK ya teslim süresi 21 Mayıs 2018 saat 17:00 de bitiyor.

Bu arada merakla beklenen parti içi liste savaşları kadar rakiplerin durumu da takip ediliyor. Sır gibi saklanan listesini açıklayan ilk parti MHP ardından da CHP oldu.

CHP cenahında Bursa’da bu dönem aday olmayacağını açıklayan Ceyhun İrgil dışındaki dört milletvekili kudretli sıralarını korudular.

Talimatla yapılan yatıya bile kalınmadan üç günlük emanet transferin demokrasi kahramanlığı algısına dönüştürülmesi kahraman sıfatının içinin boşaltılarak yerle yeksan edildiğine tanık olduk.

Şaşırmadık ama üzüldük!

Bir ilin nabzını tutan, genel merkezin güvenine mahzar olan il başkanlarının iradelerinin hükümsüz kılınması ya da irade sorunlarının olması sandıkta karşılığını bulunca kimse kedi, hile edebiyatı yapmamalıdır.

CHP'nin 19 Mayıs ruhundan adım adım uzaklaştığı bir iddia , bir iftira değil bir gerçektir. Siyaset zorlu bir sahnedir. Oradaki replikler bir metin olarak sizin imzanızla tarihe mal edilirler. Abdüllatif Şener ve Mehmet Bekaroğlu sahneye çıktıkları gün söyledikleri ile anılırlar. Bugün değil o gün dedikleri önemlidir. Bugün yeni şeyler söylemeleri hidayete erdiklerini göstermez. Hidayet kolayca erişibilecek bir makam değildir!

Bugünün halleri o sahneye yeniden çıkma şehvetiden ibaret olabilir.

Hangi bedeli ödemişler, hangi çileyi çekmişlerdir?

CHP'de paraşüt modeli de çok geçerlidir. Baykal döneminden kalan patron ne derse o olur tarzına güdümlü ön seçim elbisesi giydirilerek demokratik bir proporsiyon yaratılır ama görüntü felaket olur. Listelerde partiye emek verenlere değil mağdur edilip manşete çıkmışlara prim verilir ve tepelere konulur. 

Bunun yanı sıra siyasette olmaması gereken pozitif mezhep ayrımcılığı da bilinmektedir.

MHP Bursa’da kan kaybetmiyor can kaybediyor. Kısa dönem Mağdur Milletvekili Tevfik Topçu tek başına partisini ayakta tutmaya çalışırken, listede kendisini taca attılar.

Birinci Bölge birinci sıra Kıdemli Kurmay Genel Sekreter İsmet Büyükataman’a zaten tapusuyla verildi ama kendisini Bursa’da değil, Salı grup toplantılarında TV den Bahçeli’yi ayakta alkışlarken görüyoruz. Sözün özü Büyükataman’ın Bursa’da karşılığı yoktur.

Öte yandan iradesini kullandığı Kadir Koçdemir’in ne aslı ne de suretini Bursa’da gören olmadı. Yani Haziran galibi Tevfik Topçu’yu Kasım seçimleri değil, Büyükataman’ın mağdur ettiği açık seçik ortadadır. Partinin Genel Sekreteri olmak önemli bir kariyerdir ama çıktığı ilde cephe savaşı veren birilerinin de olması şarttır.

Şimdi de 1.nci Bölge birinci sıra Büyükataman’a, 2 bölge birinci sıra ise Akademisyen Asker Mustafa Hidayet Vahapoğlu’na tahsis edilmiş, partinin tozunu yutan, parasını partiye pul eden Topçu 2 bölge 2 nci sıraya konmuştur.

Bu durum ve İYİ Partinin görmezden gelinmek istense de gözlere batan çıkışı Bursa’da MHP nin önüne hesap etmediği, ummadığı bir fatura çıkarabilir.

Bu durum bütün partiler açısından geçerlidir. O nedenlerdir ki Bursa’da doyanlar, doğdukları aidiyeti öne çıkararak liste savaşlarına giriyorlar. Hem kendi özgül ağırlıkları olmuyor, hem de Bursa kaybediyor. Adam kurdele kesmeye söz veriyor vekilliği bitiyor ama söz konusu tesisin temeli bile atılmıyor.

17:00 ye altı saat kala eldeki verilere göre dilim böyle söylüyor, elim böyle yazıyor…

Ak Parti, İYİ Parti listeleri belli olunca elbette söyleyecek sözümüz yazacak elimiz olacaktır.

YORUM EKLE