banner2

Ben inanıyorum! Ya siz?

YOL HARİTAMIZ YENİ TÜZÜK; Tüzüğümüz açıkça Yönetimin yapması gerekenleri belirtmektedir. Tüzük ile de uyumlu bir Yol Haritasında, KANIMCA Yönetimin yapması gerekenleri sıralamak istiyorum.

Kulüp içindeki profesyoneller, Dışındaki ancak katkı sağlayabilecek uzmanlar ve gönüllüler ve ayrıca Profesyonellerden (Üniversite vb.) Stratejik Planlama Çalışma Grubu kurarak, 6 ay içinde STRATEJİK PLANLAMA yapılması: Güçlü ve güçlendirilmesi gereken yönlerimizi belirleyerek, buna göre Kulübün Profesyonel Yapılandırılması ortaya konulmalıdır ve buna göre profesyonel-kaliteli yapı kurulmalıdır.

Bu Planlama ve Profesyonel yapılandırma ile uyumlu olmak üzere; Sportif Çalışma Grubu kurularak, Bursaspor’un Sportif Felsefesi ve Kültürünü (sadece futbol değil, basketbol için de düşünülebilir) oluşturmalıdır.

Bu çalışma grubunda Bursaspor’daki Teknik Uzmanlar, Bursa’daki eski sporcular, Antrenörler, Amatör Kulüpler, Gönüllü uzmanlar olmalı ve buna ek olarak Taraftar Derneklerinin de görüşleri alınarak Bursasporluluk Kültürü, Bursaspor’un Spor Yapma Felfefesi, Oyun Tarzı vb. ortaya çıkarılmalıdır. Ortak akıl ile oluşturulacak bu SPORTİF SİSTEM; Kulübün Altyapıda Oyuncu Yetiştirme organizasyonundan, Scouting Ekibinin araştırmalarına, Teknik Direktör Seçimlerine ve yapılacak transferlere kadar net olarak belirleyici olacaktır.

Bu çalışmalar sonucunda şu şekilde bir yapılanma ortaya çıkabileceğini düşünüyorum.

Genel kuruldan Yetki alarak, Başa gelen ve esasen Profesyonel Kulüp Organizasyonunu denetleme ve vizyon projeleri ile yön vermeye gelecek olan; 5-7 veya maksimum 9 kişiden oluşacak Aktif bir Yönetim Kurulu.CEO (Genel Direktör), CFO (Finans_Ekonomik Alan Direktörü), COO ( İdari ve Sosyal Alan Direktör) ve CSO (Sportif Direktör) ve Başkana Bağlı, Danışma kurulu niteliğinde bir Sportif Teknik Komite…

Tüm bunlar yapıldığında Neler olur/Neler olmaz;

Kulüp Profesyonel Yapısı içindeki Sportif Organizasyon; Uzun ve kısa vadeli planlamalarını Genel Kuruldan seçilecek Yöneticilerden ve, geçiş dönem sancılarından bağımsız olarak, Kulübün hedefleri doğrultusundaki Oyuncu Yetiştirme/Bulma/Alma/Satma, Antrenör Yetiştirme/Bulma gibi işleri Profesyonel olarak gerçekleştirir.

Ne olmaz?

Yeni Yöneticilerin, fazla bilmediği Sportif alanda yanlış yapma ihtimali olmaz

veya çok azalır.

Teknik Direktör&Teknik Ekip araştırmaları ve seçimi, Kulübün Oyun yapısına uygun olarak yapılır. Gelen Teknik Direktör ve Ekibi, oyun sistemine göre Elde olan/Alınması düşünülen/Yetiştirilen oyuncularla çalışır.

Profesyonel Kulüp Yapısı içinde pozisyonu ve Yetkileri net Sportif Teknik Komite (Başkan’a Danışmanlık), Sportif Direktör (İdari Görev), önderliğinde seçilen veya yetiştirilen Teknik Direktör, Kulübün Uzun vadeli planları ve Felsefesine uygun olarak, Sportif Direktör ve Kulüp ile uyumlu çalışır.

Ne olmaz?

Direkt Başkan ve Yöneticiler ile Teknik Adamlar/Futbolcular temasta olmaz. İdari/Sportif tüm çalışmalar profesyoneller üzerinden yürür.

Az ama öz, riski ve maliyeti az transferler, Kulübü sportif ve finansal açıdan hedeflerin içinde tutarak, başarıyı da getirir.

Ne olmaz?

Mesela Savunma karakterli bir oyuncu grubuna sahip bir takıma Hücüm karakterli bir Teknik adam getirilip, örneğin 10 oyuncu (birçok maliyetli kontrata rağmen) zararlarla elden çıkarılıp, yerine yeni 10 oyuncu alınmaz. Bir sonraki dönemde Teknik adam değişikliği ile bu kez hucüm karakterli bir takımdan savunma karakterli bir takıma geçişle birlikte 20 kişilik yeni bir operasyonel maliyet (ZARAR) yaşanmaz.

A Takım kadrosuna istikrar gelir. Altyapı yönünü görür. Altyapıdaki antrenörlerin de eğitimi buna göre yapılır ve Altyapıdan Sportif Sisteme uygun, iyi eğitimli, yabancı dil bilen ve Bursaspor Kültürü almış oyuncular yetişir. Eksik olan mevkilere her yaş grubunda Scouting (Oyuncu İzleme) ekibi, sistem belli olduğundan ve sistemdeki herbir pozisyon için (mesela 6 numaradan neler bekleniyor herkes tarafından bilinir) ve herbir takım için eksiklere ve hedeflere göre oyuncu izleme yapılır ve takıma katılarak, adapte edilir.

Ne olmaz?

A takımın Sportif sistemine uygun olmayan altyapıdan çıkan İYİ oyuncular, o anki Teknik Direktörün sistemine veya Gençlere bakış açısına uygun olmadığı için, gözden çıkarılmaz. Bursaspora katkı verirler.

Bursaspor Yönetimi ve Profesyonelleri, sadece Bursaspor değil, Bursa’nın ve hatta Güney Marmara’nın önderliğini ve Komple değişimini üstlenerek, Bursa’daki tüm paydaşları organizasyonun içine alarak (bunun için de bir Çalışma Grubu kurulmalı), 250.000 spor çağındaki genci aktif eden/yetiştiren/spor kanalı ile zararlı faaliyetlerden uzak tutarak, çok önemli bir kaynağa ulaşır.

Ne olmaz?

Amatör Kulüpler ile Bursaspor arasında kırgınlıklar ve kavgalar olmaz. Birbirini destekleyen bir yapı içinde, Bölgesel olarak Komple Değişim yaşanır.

Spor Lisesi/Ortaokulu ile birlikte, Yabancı dili olan, Eğitimli, okuduğunu ve kendinden istenileni anlayan, Bursaspor Kültürünü almış, İyi İnsan-İyi Sporcular yetiştirilir.

Herbiri üst düzey futbolcu/sporcu olmasa da Kulübe ileride; Teknik Adam, Profesyonel Yönetici, Eğitmen veya Çalıştığı yerler kanalı ile sponsorluklar getiren Bursasporlular yetiştirecektir. Bir cazibe merkezi olunarak, Tüm Bursa ve Güney Marmara’daki (ve hatta yurtiçi ve yurtdışından) tüm futbolcuların gelmek isteyeceği bir yapıya kavuşulur. 1000’lerce ENES ÜNAL’lar yetişir.

Ne olmaz?

Bursasporluluk ruhuna sahip olmayan ve Profesyonelce yaşamayan, sadece parasını alıp, kendini yetiştiren Kulübe/organizasyona vefa duymayan topçular/sporcular yetiştirilmez.

Bir yerden başlamamız gerekir. Bu sadece Bursaspor için değil, genele bakınca Türk Futbolu için de

gereklidir. Eğitimi, Bilimi, Aklı Futbola getirmezsek, sürekli tüketen oluruz_ki zaten öyleyiz.

Ülkeye ve Dünya’ya üst düzey futbolcu sunabilecek Üreten bir yapıya geçersek, futboldan

zarar değil, kar elde eden bir yapıya geçebiliriz. Deniz bitti. Bunu herkes görüyor.

Önemli olan, bu değişimi herkesten önce hızlı bir biçimde yaparak, bir adım öne geçmektir.

Önce İstemeli, Sonra İnanmalı ve çok çalışmalı ve iyi bir iletişimle Paylaşmalı, Şeffaf bir biçimde bu

değişimi Camia ile birlikte yapmalıyız. Atılan her adım, Bursa’nın desteğini alacaktır. Yaratılacak

güven ortamı ve planlı değişim, Sponsorların da daha istekli bir biçimde bu değişimin içinde olma

isteğini doğuracaktır.

Ben inanıyorum, ya siz!

YORUM EKLE
YORUMLAR
Servet Kuru
Servet Kuru - 3 yıl Önce

Teşekkürler Can bey, yol haritasını güzel özetlemişsin. İnşAllah yönetimde yararlanır.