banner2

FUTBOL 4.0

Bugün 2018 Dünya kupasında ilk yarı Final maçı var. Belçika ile Fransa arasında keyifli bir mücadele izleyeceğiz. Yarında Benzer şekilde Hırvatistan ve İngiltere karşı karşıya gelecekler.

Bu yıl Dünya Kupası yarı finaline ulaştığımızda sanki Avrupa Kupası oluverdi diyebiliriz. Dünya Futbolunda Ekol olan Brezilya ve Arjantin gibi takımlar Yarı Finale ulaşamadılar.

Onlar Yarı Finale ulaşamadı belki ama biz Türkiye olarak elemelerden bile çıkamadık! 81 Milyon insanımız dünyadaki en büyük seyir keyfinden ve heyecanından yoksun kalıverdi.

Futbol endüstrisine baktığımızda yıllardan beri gelen bu Ülke başarılarının tesadüf olduğunu söyleyebilir miyiz?

Tabi ki Hayır.

Çünkü oynanan oyunun teknik kalitesi bu başarıların kesinlikle tesadüf değil planlı bir çalışmanın eseri olduğunu çok net ortaya koyuyor.

Ben bu ülkelerin Futbolda yaptıkları dönüşümü aslında sanayide yaptıkları endüstri 4.0 dönüşümüne benzetiyorum.

Bu sebeple dünya futbolundaki bu dönüşüme hani "Futbol 4.0" desek yanlış bir benzetme olmaz sanırım.

Futbol 4.0 Dönüşümü noktasında Türkiye'de tanıştığım en ciddi üstat Tarkan BATGÜN' dür.

Tarkan Hoca'yı Bursaspor'un Erkan Körüstan Yönetiminde görev yaptığım süreçte tanımıştım. Tarkan Batgün O günlerde Bursaspor'a ciddi bir dijital dönüşüm yaratacak alt yapıyı " Scouting" temelinde kurmaya başlamıştı.

Ama ne yazık ki Erkan Körüstan sonrasında gelen yönetimler o gün yapılan dönüşümü anlamaktan çok uzak bir vizyona sahiptiler. Ve yapılmaya başlanan o dönüşümü belki de tamamen duygusal (!) sebeplerle buzdolabına koymayı tercih ettiler.

O günleri hatırladıkça ve bugün Bursaspor'un içinde bulunduğu durumu görünce üzüntüm bir kez daha artıyor.

Çünkü Tarkan Hoca'nın Bursaspor'a katacağı 4.0 dönüşümü yapılabilmiş olsaydı bugün hem borcu olmayan hem de sahip olduğu oyuncu değeri ile Ciddi bir sermayesi olan Bursaspor olacaktı.

Tabi Futbol 4.0 dönüşümü sadece Scouting anlamında düşünülmemeli.

Kulüp Yönetim Bilgi sisteminden taraftar ve pazarlama yönetimine kadar her alanda bu dönüşümün yapılması şarttır.  Ülkede kulüpler bazında bu dönüşüm yapılmadığı sürece Ülke Futbolunun da gelişmesi mümkün değildir.

Sonuç mu?

Sonuç çok açık.

Hesaplanması hatta ödenmesi çok kolay olmayan borç batağında yüzen kulüpler, keyif ve heyecan vermeyen bir futbol seyri, gidilemeyen bir Dünya Kupası...

YORUM EKLE
YORUMLAR
Can Gicvan
Can Gicvan - 3 yıl Önce

Gerçek anlamda profesyonelleşme yanında, iyi bir Denetim mekanizması şart. SİSTEM. Sportif, İdari her anlamda. Ve Şeffaflık. İzlenebilirlik. Hesap verilebilirlik. Bilgiyi, aklı öne çıkaran yapı. Eline sağlık Sayın Akın.

Can Aydoğan
Can Aydoğan - 3 yıl Önce

Harika bir yazı , uzun dönemli planları olmayanlar kısır çekişmelerle insanların ve kurumların gelecegini çalarlar ..

AliBOCAN
AliBOCAN - 3 yıl Önce

Tebrik ederim kardeşim.