banner2

OLMADI- OLMUYOR-OLMAYACAK

Geçen hafta içinde, taraftarların Konya maçının son on dakikasındaki “Yönetim İstifa” tezahüratı ve para/ödemeler konusu çok tartışıldı.

Bunlara, Beşiktaş’ın geçen haftaki (çok da iyi oynamadığı) maçta attığı 6 gol, hem takımı, hem Samet Hocayı etkilemiş olmalı ki, bundan önceki üst sıra takımları ile oynanan maçlardaki önde ve orta sahada basan/topu iyi kullanan ve topu kolay vermeyen ve hatta rakipleri zorlayan, yenilmeyen- isteyen takım dün gece ortada yoktu.

20.dk sonrasında oyunun gidişi belli olmuştu. Haftalardır sadece oyunun savunma yönünü yapan, ancak top kendinde olduğunda öne oynayacak, topu iyi kullanacak bir sisteminin ve oyuncu grubu olmamasının sorumluluğunun öncelikle Yönetim, sonrasında da Teknik ekipte olduğunu-öncelikle kendilerinin- görmesi gerekiyor.

Bu andan itibaren yeni oyuncu kadroya katılamayacağına göre, eldeki oyuncuların motivasyonunu arttırmayı, oyunun kalitesini geliştirmeyi yapması ve gemiyi limana yanaştırması gerekenler de Yönetim ve Teknik ekiptir.

Dünkü ilk 11: Muhammed- Barış- Vergini-Ertuğrul-Umut Meraş- Badji-Aytaç-Saivet - Yusuf- Latovlevici ve Umut Nayir.

En çok yerli yedi oyuncu oynatan Bursaspor. Bu çok güzel, ancak zorunluluktan değil mi? Veya yabancı oyunculara neden o kadar para veririz?

Cevap: Öncelikle altyapıdan yetişmeyen veya ülke içinde bulunamayan oyuncu katkısını sağlasınlar diye! Halbuki, Umut Meraş’ın bulunduğu gibi bulunabilecek ne cevherler var.

Yabancı oyuncularımızın listesi: Vergini-Saivet-Badji-Latovlevici-Lima-Chedjou-Shehu-Sakho-Atanasov- Kembo…

Sizce, seneye kimler kalmalı?

Ali Ay yönetimlerinde alınan/gönderilen oyuncu/teknik ekipleri gözünüzün önünden geçirip maliyet/fayda analizi yaptığınızda çıkan sonuç, Yönetimin ve de Teknik kadroların başarısızlığıdır.

Bunca para verip istenen katkıyı alamıyorsak, Nasıl ki kalecilik gibi en kritik pozisyonda Muhammed Şengezer’e (ve tüm Kalecilerimize) güveniyorsak, Samet Hoca’nın Furkan Emre, Ramazan, Furkan Soyalp ve Burak Kapacak ile, U21’e gönderdiği gençlerden yararlanmayı tekrar düşünmesi lazım. Dün akşam Saivet yerine Furkan Soyalp/Ramazan/Alper/Atanasov’dan biri, Vergini yerine Furkan Emre oynasa ne olurdu? Veya Lima/Yusuf yerine Burak Kapacak olsa ne olurdu?

Sayın Ali Ay Başkanlığındaki Yönetime çağrım şu olacaktır:

Madem transfer tahtasını açamadınız, bu durumda gerekli paraları bulup -ki esasen yönetimin işinin sadece para bulmak olmaması gerekirdi- oyunculara ve çalışanlara olan tüm borçları günü gününe ödeyiniz. Elbette Şampiyonluğa giden Bursaspor Basketbol içinde gerekeni yapınız.

Geldiğinizden bugüne aldığınız onca futbolcu ve değiştirdiğiniz Teknik adamın sorumluğu sizdedir. Liderler Sistem kurar, Liderlik edip sistem kurmanız gerekirken, gittikçe geriye düşen bir kadro kalitesi ve artan borçlar ile karşılaşan, sürekli düşme korkusu yaşayan bu camianın size olan güvenini kaybettiniz. Yönetim İstifa seslerinin maç içinde olması eleştirilebilir ancak, lütfen şunu anlayınız.

Yeni Tüzüğü hiç sahiplenmediniz ve Uygulamadınız. Hiç insan kendini denetleyecek kişiyi kendi seçer mi diye sorduğumuzda, durup- elbette öyle şey olmaz demiştiniz. Yeni Tüzükte Denetime aday çıkardığınızda da görüldüğü gibi, denetlenmeyi de istemediniz.

Stratejik Planlama yapmadınız ve Kulübün kendi ayakları üzerinde durmasını sağlayacak Kurumsallaşmayı gerçekleştiremediniz. Stadyumu pazarlayamadınız (elbette Kurumsallaşma olmayınca bunlar zor).

Size yardım etmek isteyen ve Proje üreten çok değerli Bursasporluları içine alan bir yapıyı (Çalışma Grupları) kurup, birlikte yönetimin önderliğini yapmadınız ve sonunda hep Yalnız Adam oldunuz. Bu işi öğrendim dediniz ama ainesi iştir kişinin lafa bakılmaz.

Döneminizde birçok oyuncu aldınız, sonrasında elde kaldı veya tazminat vermek durumunda kaldığınız, çöpler! Oldular. Birçok Teknik adam aldınız. Ancak sonra da hem oyuncular ve hem de eski teknik adamlar ile kötü bir şekilde ayrıldınız. Almayı da, satmayı da beceremediniz. Ne Yönetimsel anlamda ve ne de Teknik anlamda bir sistem kuramadınız. Tüm bunlarda sizin payınız hiç mi yoktur?

Sevgili Başkan;

Bu düşünce ve Yönetim anlayışı ile, maalesef “Olmadı-olmuyor-olmayacak”

Lütfen Rize maçının ardından sonuç ne olursa olsun, Mayıs sonuna Genel Kurul kararı alarak, aday olmayacağınızı açıklayınız.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Servet Kuru
Servet Kuru - 2 yıl Önce

Teşekkürler, çok doğru tespitler yapmışsınız. Bu saatten sonra gemiyi limana yanaştırmaktan başka görevi yok yönetimin. Buda mevcut kadro ile yola devam edileceğine göre yönetim silkelenmeli ve giderken ardında küme düşüren yönetim unvanı almamalı.

Zeki SAYGILI.
Zeki SAYGILI. - 2 yıl Önce

Ağzınıza sağlık
InsAllah bu yönetim şapkasını önüne alıp, düşünür taşınır, biz bu işi beceremedik deyip, Bursasporlulardan ve Bursadan özür dileyerek kongre kararı ali.
Ben ce en hayırlı bir iş yapmış olurlar.

Selamlar saygılar..